niedziela, 27 maja 2012

Sprzeczne informacje na temat zmian własnościowych

W internecie krąży wiele sprzecznych informacji na temat zmian własnościowych w majątku Serebryszcze w II połowie XIX wieku. Chodzi głównie o to, kiedy i w jaki sposób Lechniccy zostali właścicielami dóbr serebryskich.

Księgi metrykalne parafii rz.-kat. w Chełmie dają następujące stwierdzenia (nie muszą być one do końca zgodne z prawdą, bo w metrykach zdarzają się omyłki):
  • W 1863 roku właścicielem Serebryszcz jest Józef Zawadzki.
  • W 1873 roku w dalszym ciągu właścicielem jest Józef Zawadzki, z żoną, Ludwiką z Karczewskich. W tym roku bierze ślub jego córka, Karolina Zawadzka (29 lat, ur. we wsi Siebieczowie powiatu żołkiewskiego w Galicji), z dzierżawcą majątku, Felicjanem Lechnickim (33 lata, ur. we wsi Rudłowie(?) guberni wołyńskiej powiatu dubieńskiego), synem Klemensa i Józefy z Zawadzkich.
  • W latach 1884-1886 jako właściciel Serebryszcz figuruje w księgach metrykalnych Felicjan Lechnicki.

Oto jakie dane są dostępne w źródłach internetowych:

"W 1870 roku właścicielem [miejscowości] został powstaniec styczniowy – Klemens Lechnicki h. Zadora. Wieś była posagiem jego żony Karoliny Zawadzkiej."
"1870 r. – Serebryszcze nabył Klemens Lechnicki h. Zadora, powstaniec z 1863 roku. Wieś stanowiła posag jego małżonki, Karoliny Zawadzkiej."
Mój komentarz: Nie wiem, kto od kogo czerpał w przypadku Wikipedii i Zamków Polskich.
Według ksiąg metrykalnych parafii w Chełmie jeszcze w 1873 r. właścicielem był Józef Zawadzki z żoną, Ludwiką z Karczewskich. Klemens Lechnicki był ojcem Felicjana i to Felicjan został mężem Karoliny. W kolejnych latach to Felicjan Lechnicki występuje jako właściciel majątku, Klemens nigdy nim nie był. Nie mogę ustosunkować się do określenia "powstaniec styczniowy", bo nic o tym nie wiem. Felicjan urodził się około 1840 r., więc mógł brać udział w powstaniu, podobnie jak jego ojciec, Klemens. Nie wiem też nic o posagu, trzeba dotrzeć do jakiegoś innego źródła.
W sumie można powiedzieć, że informacje w Wikipedii są totalnie pomieszane. Ale nie mogę tego sprostować, gdyż opieram się tylko na jednym źródle (metryki), które nie zawsze jest niezawodne.
"W 1862 r. dobra serebryskie za 75 tysięcy rubli zakupił Józef de Büthner Zawadzki z żoną Ludwiką z Karczewskich. Podupadający majątek (z dóbr wyłączono folwark Antonin oraz osadę Karolinów) w 1886 r. kupił na licytacji pochodzący z powiatu dubieńskiego Felicjan Klemens Lechicki, herbu Zadora. Oznaczało to stabilizację własnościową, gdyż Lechniccy posiadali Srebrzyszcze do 1944 r. Po zmarłym w 1914 r. Felicjanie, majątek przejęły jego dzieci. Po spłaceniu rodzeństwa, dziedzicem dóbr został Felicjan Kajetan Lechnicki."
Mój komentarz: Informacje na stronie Gminy Chełm wydają się być pewniejsze i bliższe prawdy. Według metryk Józef Zawadzki był właścicielem w 1863 roku i to by się zgadzało, jeśli nabył majątek rok wcześniej. Jeśli Felicjan Lechnicki kupił dobra serebryskie w 1886 r. to dlaczego w metrykach z dwóch poprzednich lat nazywano go właścicielem? Błąd spisującego metryki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz