poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Ptaki w kwietniu

W ostatnich dniach kwietnia zaobserwowałam w Srebrzyszczu następujące ptaki (wymieniam tylko te, które udało mi się rozpoznać):
  • bocian biały
  • gołąb (hodowlany)
  • jaskółka oknówka
  • kopciuszek
  • makolągwa 
  • mazurek
  • potrzeszcz
  • szczygieł
  • szpak
  • wróbel domowy (zwyczajny)
  • zięba zwyczajna

Poniżej nieliczne zdjęcia, na których udało się "ustrzelić" jakiegoś ptaka.

Bocian biały



Gołąb (hodowlany)



Makolągwa 

Carduelis cannabina


Makolągwa należy do rodziny łuszczaków. W środkowej Europie zasiedla otwarte tereny porośnięte krzewami, wrzosowiska z jałowcami, nasypy kolejowe, winnice, cmentarze i ogrody. Gniazdo wije w gęstych krzewach, na ogół na wysokości do 2 m nad ziemią. Jaja wysiaduje tylko samica.
Charakterystyczne cechy zewnętrzne:
- czoło i piersi karminowoczerwone (tylko u samców),
- lotki i rozdwojony ogon brązowo-czarne, biało lamowane,
- gardło białawe, w brązowe kreski,
- grzbiet czerwono-brązowy, spód ciała szarobrązowy w ciemne plamki.

Potrzeszcz

Miliaria calandra


Potrzeszcz jest największym europejskim gatunkiem z rodziny trznadlowatych. Samce siadają na widocznych stanowiskach, np. na dużych kamieniach lub drzewach. Potrzeszcz zamieszkuje tereny otwarte, rzadko porośnięte drzewami i krzewami; występuje także na pastwiskach i terenach bagnistych. Jego lot na dłuższym dystansie jest falisty, nogi zwisają w dół. Dobrze zamaskowane gniazdo buduje w jamce w ziemi. Gniazduje na nizinach i terenach otwartych; częściowo wędrowny, część osobników zimuje.
Charakterystyczne cechy zewnętrzne:
- żółtawy dziób,
- wierzch ciała szarobrązowy, z wyraźnymi prążkami na głowie i grzbiecie,
- spód ciała jaśniejszy, z licznymi, podłużnymi plamkami, nogi żółtawe.

Szczygieł

Carduelis carduelis


Szczygieł należy do rodziny łuszczaków. Śpiew szczygła to pełne temperamentu świergoty i trele, w których pobrzmiewa typowe wabienie "szczyglic". W środkowej Europie gatunek ten zamieszkuje otwarte tereny porośnięte kępami drzew, parki, polne zarośla, sady i skraje lasów. Gniazdo buduje na drzewach, w rozgałęzieniach. Szczygieł odżywia się głównie nasionami ostu i mniszka, które zręcznie wybiera spiczastym dziobem.
Charakterystyczne cechy zewnętrzne:
- głowa z czerwoną "maską" wokół dzioba,
- czarne skrzydła z szerokim, żółtym pasem,
- brązowy grzbiet, biały kuper.

 Wróbel domowy



Dosyć mało wyraziście ubarwiony wróbel domowy jest ogólnie znany i bardzo pospolity na całej kuli ziemskiej. Spotykamy się z nim wszędzie w pobliżu ludzkich osiedli, nawet w centrach wielkich miast. Jego śpiew to rytmiczne ćwierkanie.

Zięba

Fringilla coelebs

Na zdjęciu jest samica.


Zięba jest u nas jednym z najbardziej pospolitych ptaków. Zięba zamieszkuje lasy wszelkiego rodzaju, parki, ogrody, sady, polne zarośla i aleje drzew. Poza okresem lęgowym żyje w stadach na polach. Buduje półkoliste gniazdo ze źdźbeł, porostów i mchów. Jaja są bardzo charakterystyczne - w wielkie, "podpalane" plamy. Gniazduje od nizin po granice lasów; wędrowna, ale część osobników podejmuje próby zimowania. Zięba należy do rodziny łuszczaków.

Korzystałam z książki pt. "Nasza przyroda" wydawnictwa Reader's Digest.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz